PARAFIA

Historia parafii

Kościół

Odpust parafialny

Zasięg terytorialny parafii

O parafii

widok-z-zewnatrz

30 X 1977 r. kard. St. Wyszyńskiego erygował na Bartodziejach ośrodek duszpasterski p.w. św. Kazimierza.  Do pracy w nim skierował ks. Jerzego Tworowskiego (27.08.1936-06.11.2020), który stworzył nielegalną kaplice p.w. św. Kazimierza w prywatnym budynku przy ul. Bałtyckiej, w którym mieścił się pierwotnie sklep z akcesoriami pszczelarskimi. 7 XI 1977 r. rozpoczęła się katechizacja i sprawowanie Eucharystii.  Po wielu zabiegach ośrodek duszpasterski w kaplicy św. Kazimierza uznano za legalny, a władze komunistyczne przyznały teren pod nową świątynię przy ul. Bartosza Głowackiego. Prymas Polski Stefan Wyszyński 14 VIII 1980 r. erygował parafię p.w. Matki Bożej Zwycięskiej. 

Tytuł ten związany jest z peregrynacją obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w latach 1978-1979 w Archidiecezji Gnieźnieńskiej, kiedy to modlono się o nowe kościoły dla Bydgoszczy. 17.10.1981 r. ks. bp Jan Michalski dokonał wmurowania kamienia węgielnego z fundamentów katedry Gnieźnieńskiej, a poświęconego przez papieża Jana Pawła II 3 VI 1979 r. w Gnieźnie. Wmurowano również drugi kamień przywieziony przez ks. kan. Kazimierza Wardę z Ziemi Świętej z Góry Przemienienia. Kościół wybudowano w latach 1980-1990. 10 VI 1985 r. Prymas kard. Józef Glemp w asyście bp Jana Nowaka odprawił Mszę św. we wnętrzu świątyni. W 1987 r. wybudowano plebanię. 22 VI 1997 r. miało miejsce uroczyste poświęcenia kościoła, które dokonał abp Henryk Muszyński. 25 VI 2010 r. nastąpiła zmiana proboszcz, ks. Jerzy Tworowski przeszedł na emeryturę, a jego miejsce zajął ks. Wenancjusz Zmuda.

oltarz mBryła stanowi znaczący akcent urbanistyczny Bartodziejów. Wysokość murów, razem z rotundą i latarnia, sięga 30 m. Biała, murowana bryła kościoła, wzniesiona według projektu architekta Aleksandra Holasa, zbudowana została na założeniu centralnym. Mało widoczne przyziemie oparte jest na rzucie kolistym, natomiast druga kondygnacja na wklęsłym sześcioboku, którego płaszczyzny połączone są wąskimi, wysokimi oknami. Mury sześcioboków oparte są na specjalnych łukach w przyziemiu. Wnętrze nawy jest zamknięte również wklęsłą, sześcioboczną kopułą, podobną do stożkowego kształtu zamkniętego kielicha kwiatu, czyniącą wewnątrz wrażenie ugięcia konstrukcji. Z kopuły krytej blachą wyrasta wieżyczka z latarnią. Na zewnętrznej elewacji widnieją płaskorzeźby aniołów. Pod wejściem głównym znajduje się wejście do kaplicy św. Kazimierza, umiejscowionej w przyziemiu kaplica.

kaplica m

Ołtarz główny zdobi obraz Matki Bożej Zwycięskiej unoszącej się w obłokach z gałązką pokoju i Dzieciątkiem Jezus na ręce. U Jej stóp modlą się najwybitniejsi Jej orędownicy, sławni Polacy – św. Jan Paweł II i bł. prymas Stefan Wyszyński. Jego inspiracją jest powstały w 1935 roku dla świątyni Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku w Warszawie, wzniesionej jako wotum Stolicy za „Cud nad Wisłą", tryptyk pędzla Bronisława Wiśniewskiego, upamiętniający Bitwę Warszawską.  Przedstawia on Matkę Bożą Zwycięską, której oddają dziękczynny hołd dwaj polscy święci: Andrzej Bobola i Stanisław Kostka oraz arcybiskup Achilles Ratti, ówczesny nuncjusz apostolski, a późniejszy papież Pius XI i ks. Ignacy Skorupka.


W chwili obecnej parafia liczy ok. 8051 mieszkańców. Odpust parafialny obchodzony jest 12 września oraz 4 marca (wspom. św. Kazimierza). Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu ma miejsce 21 kwietnia oraz 11 grudnia.

Do parafii przynależą następujące ulice: Bałtycka od C. Skłodowskiej, Bartosza Głowackiego od Gajowej, Braniewska, C. Skłodowskiej od Polanki do nr 80, 25 i 29, Gajowa parzyste od C. Skłodowskiej do końca, Granitowa, Helska, Kamienna od Gajowej do Morskiej, Kołobrzeska, Kostrzyńska, Koszalińska, Mazurska, Morska od Kołobrzeskiej, Polanka od Uznamskiej, Połczyńska, Pucka oraz Uznamska.