PARAFIA

Ruchy i wspólnoty

Szensztackie Dzieło Rodzin

Ruch Szensztacki jest maryjno-apostolskim ruchem w Kościele, którego celem jest ?nowy człowiek? w ?nowej społeczności?. Poprzez przymierze miłości z Maryją dążymy do świętości w życiu codziennym.  Chcemy to osiągnąć przez gorliwe życie modlitewne oraz samowychowanie, a także udział w spotkaniach formacyjnych, rekolekcjach i skupieniach.

Założycielem Dzieła Szensztackiego jest ojciec Józef Kentenich. Urodził się 16.11.1885 roku w Gymnich koło Kolonii. 8.07.1910 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Tworzenie Dzieła rozpoczął tuż po tym, jak jesienią 1912 roku mianowano go ojcem duchownym w gimnazjum w Szensztacie. W trakcie prześladowań Ruchu ze strony dyktatury narodowo ? socjalistycznej został 20.01.1941 roku aresztowany, a następnie wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Po drugiej wojnie światowej odbył kilka podróży do Afryki, Ameryki Południowej i Północnej zakładając tam i umacniając Ruch Szensztacki. Od 1951 do 1965 roku posłuszny wskazaniom kościelnego autorytetu przebywał w Milwaukee (USA). 15.09.1968 roku, w święto Matki Bożej Bolesnej, bezpośrednio po odprawieniu Mszy św. wezwany został przez Boga do wieczności. Do końca swojego ziemskiego życia wypełniał niestrudzenie zadania Założyciela. Swoim słowem głosił przede wszystkim orędzie o Bogu, który jest miłosiernym Ojcem i wskazywał wszystkim wspaniały wzór Maryi, Matki i Wychowawczyni. Na Jego grobie widnieją słowa? Dilexit Ecclesiam tzn. Umiłował Kościół.

 

W naszym Ruchu jest miejsce dla każdego, kto chce uczyć się bycia świętym. Struktura Ruchu Szensztackiego obejmuje instytuty, związki, ligi  oraz ruch pielgrzymkowy. Charakterystyczne jest to, że poszczególne wspólnoty nie są od siebie zależne w sposób prawny, ale posiadają pełną samodzielność w kształtowaniu i pielęgnacji swojego życia. Tym, co je łączy i zespala, jest przymierze miłości z Trzykroć Przedziwną Matką, ten sam Założyciel oraz duchowość przez niego pozostawiona, lecz realizowana w różnym stopniu w zależności od formy i stanu, jaki sobie obrała i w jakim żyje każda poszczególna wspólnota. Do Ruchu Szensztackiego należą osoby konsekrowane, kapłani, małżeństwa, matki, kobiety, osoby chore, dziewczęta i chlopcy.

 

Miejscem szczególnych łask jest Sanktuarium poświęcone Maryi czczonej jako Matka Boża Trzykroć Przedziwna. Maryja w tym Sanktuarium udziela pielgrzymom łaski zadomowienia, wewnętrznej przemiany oraz owocnego apostolstwa. Poza tym każde Sanktuarium ma swój ideał, odkryty przez członków wspólnot szensztackich. W Bydgoszczy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej nosi nazwę Sanktuarium Zawierzenia. Położone jest na Piaskach, pośród lasu, blisko rzeki Brdy, w cichej i malowniczej okolicy.

 

Więcej informacji o Ruchu i Sanktuarium Zawierzenia można uzyskać na stronach:

 

www.bydgoszcz.szensztat.pl

 

www.szensztat.pl

 

W naszej parafii od ponad 20 lat mają miejsce spotkania grupy rodzin szensztackich. Rodziny spotykają się na comiesięcznych spotkaniach po wieczornej Mszy Św. oraz aktywnie uczestniczą w życiu parafii i Ruchu Szensztackiego przy Sanktuarium Zawierzenia.